Free Online 11+ Maths Tutoring – Open to All

Free Online 11+ Maths Tutoring – Open to All Hi! I’m Rithvik Muthuvelu , a GCSE student at King Edward’s School, Birmingham , and I’m offering free weekly online maths sessions to help students prepare for the 11+ entrance exams . These sessions are open to anyone who wants to improve their maths skills—no school restrictions. What You’ll Get Free weekly online maths classes Focused 11+ preparation : problem-solving, arithmetic, word problems, exam strategies Small-group format for better interaction Ideal for Year 4 and Year 5 students How to Join Weekly Session: Saturdays at 2:00 PM Google Meet Link: https://meet.google.com/nrk-iwmh-gij Contact Email: rithvikmu1@gmail.com If your child is preparing for the 11+ and would like extra support, feel free to join the class or get in touch. Looking forward to helping more students learn and grow! — Rithvik Muthuvelu  

Apples, oranges and pears

An apple, 2 oranges and 3 pears cost £2.10 altogether. An orange and a pear cost 64 pence. How much more does an apple cost than an orange?

Comments

  1. There's no single solution.
    All you know is that
    a+p = 82
    a+o = 18
    So, some solutions are
    orange costs 10
    apple costs 28
    pear costs 54

    orange costs 23
    apple costs 41
    pear costs 41

    or a bunch of other ways. You should be able to find some where an apple costs more than a pear.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Word Problem

A box of biscuits